Bebeklerde bağırsak enfeksiyon belirtileri 2

Bebeklerde bağırsak enfeksiyon belirtileri

Bebeklerde bağırsak enfeksiyon belirtileri 2

Bu yazımızda sizlerle bebeklerde bağırsak düğümlenmesi , bebeklerde bağırsak paraziti , bebeklerde bağırsak spazmı konularına değineceğiz.

Bebeklerde sürekli kabızlık ve kaka yapamama durumunda bağırsak tembelliğinden söz edilir. Bebeklerde her kabızlık bağırsak tembelliği sayılmaz, barğısak tebelliği sürekli tekrarlayan kabızlık ve kaka yapamamadır.

 

[menureklam]Anne sütü alan bebeklerde bağırsak tembelliği az görülür, ancak bebeğin sindirim sisteminin gelişim sürecinde, 0-3 ay bebeklerde kaka yapamama durumu görülebilir. Bu bir rahatsızlık olarak görülmemeli ve değişik yöntemlerle bebek hırpalanmamalıdır. Anlınabilecek önlem bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırıcı önlemler olmalıdır. İl üç aylık dönemde bebeğin seyrek kaka yapması, yani 3-4 gün bebeğin kaka yapmaması aslında normaldir. Herhangi bir tedavi gerekmez. Zaten bebek kakasını yaptığında kakasının sert bir kaka olmadığını göreceksiniz.

Bağırsak tembelliği 0-6 ay dönemden sonra ek gıdalara geçişle veya bebeğe inek sütü vermeye başlamanızla da görülebilmektedir.

Eğer bebeğinizde kabızlıkla birlikte;

Anne sütü almasında veya beslenmede isteksizlik Kilo artışında düşüş Huzursuzluk vb. durumlar yoksa bu durum bir rahatsızlık sayılmaz.

                                                                                                                

  [karereklam]Evde alabileceğiniz önlemler ve uygulamalar;

bebeğe bir çay kaşığı zeyinyağı içirmek rezene çayı vermek. Karnına hafifçe masaj yapmak Bebek ıkınmaya başladığında bezini açıp kaka yapmasını kolaylaştırmak. Altı aydan büyük bebeklerde, lahana suyu, havuç suyu, elma suyu verilebilir.

 1 yaşından büyük bebeklerde sürekli kabızlık görülüyorsa bir doktora danışıp;

Kansızlık D vitamini eksikliği primer barsak patolojileri vb. bir durumun olup olmadığı incelenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>